Cztery pokolenia kobiet

Prababcia, Babcia, Mama, Córka (Wnuczka, Prawnuczka). Cztery pokolenia kobiet urodzonych w XX wieku, którym dane było mieszkać pod jednym dachem.

Prababcia urodzona na Polskich Kresach.Dzieciństwo spędziła w folwarku, które zakłócił wybuch I Wojny Światowej. Młodość spędziła w Stanisławowie oraz Tarnopolu, by wreszcie na dobre powrócić na Podlasie, gdzie została żoną kupca z Brześcia. Matka dwójki dzieci. Niesamowita gospodyni. Przeżyła obie wojny światowe, komunizm, stan wojenny.

Babcia urodzona w podlaskim miasteczku będących własnością Radziwiłłów. Również poznała jako mała dziewczynka czym jest koszmar wojny. Najmłodsza powojenna główna księgowa. Żona, matka, babcia i prababcia.

Mama także urodzona na Podlasiu. Jej dzieciństwo to szalone lata 60 – te a młodość to pełna propagandy sukcesu epoka Gierka. Żona, matka, kobieta pracująca.

Córka przyszła na świat w Warszawie. Dziecko stanu wojennego dorastające w czasach transformacji ustrojowej. Młoda, wykształcona z miasta.

Tym czterem pokoleniom przyszło mieszkać w jednym domu. Teraz już takie sytuacje rzadko się zdarzają. Domem zajmowała się Prababcia razem z Babcią. Córka (Wnuczka, Prawnuczka) była oczkiem w głowie wszystkich pań, a szczególnie Prababci, która to była jej pierwszą nauczycielką. Prababcia nauczyła małą dziewczynkę pisać literki i cyfry jeszcze zanim ta poszła do szkoły. To ona jak nikt inny potrafiła opowiadać dziecku niesamowite historie, zaciekawić przeszłością, by po latach odkryć rodzinne tajemnice. Cztery kobiety, które były i są dla siebie ważne na swój sposób.

Czemu o nich piszę, bo w najbliższych dniach dwie z nich będą świętować swoje urodziny. Niech cieszą się życiem jak najdłużej. Wspierają się wzajemnie i niech pamięć o nich trwa także w następnych pokoleniach.

Dziękuję Mamo.

Dziękuję Babciu. 

Tęsknię za tobą Prababciu.

Reklamy

4 myśli w temacie “Cztery pokolenia kobiet

  1. Piękny post. Pragnę dołączyć się do tych życzeń i życzyć dużo zdrówka i sto latek!!! 🙂
    Sam też mieszkam w domu gdzie wychowało się mój tata dziadek i pradziadek…czuje się tu ich obecność.
    To jest mój dom i nigdy ja ani nikt z naszej rodziny nie będzie tu sam.
    Fajny post…trafiłaś do mnie prostą drogą 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s