Cenzura blogowa

Moderacja komentarzy na blogach stała się obecnie pewną normą, która nikogo nie dziwi. Bloger pełni tutaj obowiązki gospodarza i to on pilnuje, aby panowała tam przyjemna atmosfera. Czasami staje przed dylematem zaakceptować komentarz, usunąć czyjś wpis czy też zablokować niechcianego komentatora.

Jakie są zalety moderowania komentarzy?

  • Spam – wraz z popularnością danej strony często pojawiają się niechciane reklamy a to sklepów, portali albo innych stron o „podobnej” tematyce, że zaczynamy się zastanawiać czy jesteśmy pewni o czym tak na prawdę piszemy, bo może nam się tylko wydaje… czasami też „roboty” wytwarzają różne dziwne komentarze w ilości kilka – dziesiąt albo nawet set. Wtedy moderacja bardzo pomaga zapanować nad takim bałaganem szybko i skutecznie.
  • Hejt – wcześniej czy później pojawi się jakiś dowcipniś, który chętnie obdaruje wszystkich swoimi jakże „cennymi dobrymi radami”, które dla pozostałych odwiedzających już nie będą takie zabawne. Różnie z tym bywa. Zresztą ci z was, co też piszą to sami wiedzą jak to jest.
  • Licznik bije – dotyczy to przede wszystkim popularnych dyskusji. Wracamy na stronę, aby sprawdzić czy nasz komentarz został opublikowany i co mają do powiedzenia/napisania inni.
  • Porządek – bywają komentarze, które wymagają od moderatora poświęcenia im tzw. dłuższej chwili, więc w razie potrzeby można je przytrzymać nawet kilka dni, aby się zastanowić czy je zaakceptować albo jaką dać do nich odpowiedź.
  • Wizerunek – świadomie lub nie za pomocą bloga kreujemy pewien obraz, w jaki sposób chcemy być postrzegani przez naszych odbiorców. Czy wpuszczamy osoby, które wypisują peany na cześć blogera czy jednak dopuszczamy krytykę? Jakby nie było, to i tak władza jest po stronie moderującego, bo zawsze może się rozmyślić z umieszczeniem czyjejś wypowiedzi.

Blog to miejsce, gdzie sami ustalamy zasady, więc jeśli zauważamy zachowanie, które nam nie odpowiada, to bez wahania trzeba je eliminować. Kasowanie komentarzy to nie słabość, to umiejętność wyznaczania granic na swoim blogu. A może jednak to jest cenzura – jak myślicie?

Czy o czymś powinnam jeszcze wspomnieć, hmm…  są komentarze, więc możecie się wypowiedzieć, ale pamiętajcie „Moderator is here!” 🙂

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Cenzura blogowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s