Jaka Polska?

Powoli dobiega końca kampania prezydencka. Pozostało już tylko decydujące starcie. Kto wygra tą sztafetę, zależy od naszej decyzji, któremu z kandydatów powierzymy reprezentowanie RP na najwyższym szczeblu władzy.

Udział w wyborach to nie tylko prawo i przywilej każdego obywatela, któremu zależy na trosce o swoją ojczyznę. Zatem należy z niego skorzystać, w jednej z możliwości: wybrać jednego kandydata albo oddać nieważny głos, a tym samym zaprotestować przeciw braku kompetencji kandydatów.

Ktoś może stwierdzić, że oddanie nieważnego głosu to tak samo jak zrezygnować z uczestniczenia w głosowaniu. Otóż nie. Przede wszystkim nasza obecność wpływa na podniesienie frekwencji wyborczej i tym samym zbijamy argument o upadku społeczeństwa obywatelskiego. Następna sprawa: do obowiązków komisji należy zliczenie głosów nieważnych, które są publikowane razem z wynikami.  Tu mogą pojawić się teorie spiskowe, że członkowie komisji sfałszowali głosy, aby osłabić jednego z kandydatów przerabiając je na nieważne albo że ludzie nie potrafią głosować tudzież społeczeństwo zostało zmanipulowane i pozostało niezdolne do dokonania wyboru.

Pozostaje jeszcze grupa malkontentów, którzy twierdzą, że bez względu, kto wygra te wyboru, to i tak się nic nie zmieni etc., etc. Moja reakcja na takie komentarze pozostaje niezmienna od lat. Skoro ktoś zrezygnował z przysługującego mu prawa głosu, to sam siebie pozbawił możliwości krytyki zaistniałej sytuacji. Zasada jest prosta: nie wybierasz, więc nie masz nic przeciwko temu co się wokół ciebie dzieje.

Osobiście jednak żywię przekonanie, że wśród Polaków są ludzie, którym zależy na swoim kraju i nie jest im bez znaczenia kto ich reprezentuje. Mam też nadzieję, że większość nie pójdzie na wybory tylko w celu wybrania mniejszego zła, bo czasem owo mniejsze może stać się gigantycznym.

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jaka Polska?

  1. W końcu ktoś, kto mnie nie namawia na konkretnego kandydata:) Polityka to trudna i brudna sprawa. I szczerze ?chcę mieć te wybory za sobą, a wtedy będzie czas na rozliczenie z obietnic kolejnego prezydenta

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s